Dokument v přípravě
Rezidence
1996 - 2016

Opěvněná návrší Šardic

11. ledna 2014 v 11:09 | Z úryvků Jana Zemka (1920-1998) Pavel Foltýn |  Historie obce
První osadníci Šardic se uchylovali před chladem do polozemnic a zemnic hloubených v březích vně opevnění prostírajících na osmi návrších zmiňovaných takto: : Hrubý kopec, Hradčany, Tvrz, nad Drahama, nad Žlíbkem, na kamených, nad zmolama - 2 x v severní hraně rokle, tvořené břehem nad Bařinů a Suchým řádkem.
Kamene nebylo mnoho, proto z dřevo-hlinitých staveb nezbylo nic. Větší zastřešení prováděly pro dobytek. K lokalitám zůstaly patrné původní cesty a místa hrany hradeb. Nejzachovalejší je pod Hrubým kopcem - zakončená náspem. Pokračovala lávkou (padacím mostem), bránou výše do dvorce.
(ilustrační foto)

Spodní cesta tvořila příkop.Valy a příkopy jsou vidět pomocí půdních příznaků na satelitním snímku. Půdní a porostové příznaky jsou základem letecké archeologie. Ve dvorci na ostrožně kopce je půdorys obdélníkového oběktu výškou dosahující optimální pozorování panorámatu od ostrova na Kyjovce povodím Šardického potoka ke Žlíbku. Sviňská dolina, byla ohrazeným žlebem pro dobytek s vlastním rezervoárem vody na napájení ,na jejíž hraně byla ústupová cesta(sklepení) do močálů (Újezdy,Bařina)směr Nivy na druhý břeh. Nad ostrožnou Hrubého kopce je patrná stopa uměle vytvořené pramenné pánve.
Přístupová cesta k sídlišti na Hrubém kopci kopíruje přímku procházející Mokroňovskem (Mokronos) od ostrova na Kyjovce (Jarohněv, Jiříkov). I zde je na fotu patrná kruhová valba v centru ostrova na Kyjovce. K tomuto místu se sbíhají přímé cesty od Šardic, Stavěšic, Mistřína, Milotic, Dubňan a Jarohněvic. Souvislost může být se splavností Kyjovky, rybolovem, obchodem, katolizací či obranou.Také Hradčany mají svoji přístupovou bránu v minulosti mezi domy pánů Pechury a Brázdy. V této lokalitě zůstala u domu pana Šťastného hluboká cesta (obranný příkop) před Kosteliskem a patrování terénu v centru hradiska za Hanačíkovo.
Jediná stavba raného středověku z tvrdého Šardická tvrz stávala pod Špitálků na vyvýšenině v areálu statku, chráněná hradbou, vodním příkopem na Svodnici a jezerem táhnoucím se od Hovoran. Částečně měla charakter vodní pevnosti. Velikost tohoto dvora a blízkost kupecké cestě, nevylučuje využití soustřeďování dobytka na vývoz. Pro tyto okolnosti bylo zde později vybíráno mýto. Návrší dvora, Špitálka, sklepení i stará kamenná studna si stále drží svá tajemství.
Nad Drahama vstupní brána byla před Kalivodovým. Zde ještě nedávno docházelo k propadům zemnic, zásobnic a sklepení.
Bezprostředně nad starou kupeckou stezkou vedoucí od Hovoran přes Žlíbek na Stavěšsko ční vyvýšenina s výhledem na celé údolí Šardic až k Hrubému kopci a huťám. Tato lokalita nad Žlíbkem byla pravděpodobně pro pěší přístupná lávkou po hrazení žlíbku, za nímž bylo nahnáno putující stádo k přenocování. Zde byl pramen s napajedlem pod původní pramennou pánví.
Doklady o osídlení obce se postupně centralizují v expozici historie. Nálezy díky panu Janu Zemkovi, který toto historické dědictví - paměť obce uchoval, mohou nyní být důstojně a trvale vystaveny, jak si to vždycky přál. Vzhledem k probíhající odborné inventarizaci nálezů a obnovenému výzkumu, záměrně nedatuji zmiňované lokality. Obzvlášť u nově objeveného rondelu a areálu, nás čeká mnoho nových poznatků. S ohledem na Maltskou úmluvu však mohu informovat pouze sporadicky.

Dotazy můžete psát na adresu autora: Pavel Foltýn certifikato@seznam.cz
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama