Dokument v přípravě
Rezidence
1996 - 2016

Anděl na studnici vody | Augustiniáni

17. dubna 2014 v 11:51 | Pavel Foltýn |  Historie obce
Při procházce po břehu mořském přemýšlel svatý Augustin (354-430) nad záhadou Svaté Trojice a přitom v dálce uviděl hrající se děvčátko, jak lasturkou přelévá moře do vyhloubené jamky. Když k děvčátku ze zvědavosti přistoupil blíže, tázal se jej, copak to dělá. Dívenka mu odvětila "vždyť vidíš, přelévám moře do vyhloubené jamky". "Ale to nikdy nemůžeš dokázat" reagoval svatý Augustin. "Tak jak já nikdy nepřeleji moře do té jamky, ty nikdy nepřijdeš na záhadu Svaté Trojice" odvětilo děvče. Někdy se také praví: "Dříve já přeliji moře do tohoto jezírka, nežli Ty pochopíš toto Boží tajemství."

Svatý Augustin rozvinul teologii duchovního života vkořeněnou v lásce, zdokonalenou moudrostí a niterně spojenou s Kristem a církví. Pro porozumění jeho učení je třeba znát jeho nauku o prvotním hříchu a milosti. Člověk byl stvořen jako svobodná bytost a je svým vlastním pánem. Jeho svoboda ho "emancipuje" od Boha. Sv. Augustin bývá často vyobrazován jako učenec - s knihou, psacím brkem nebo s hořícím srdcem po boku (foto 1). V jeho přítomnosti je často anděl s lasturkou na břehu moře, nebo novorozenecká podoba Ježíše.


V Brně se usadili augustiniáni již v roce 1344. Markrabě Jan Jindřich založil roku 1350 nový augustiniánský klášter (původně umístěný vně středověkých městských hradeb) s chrámem Zvěstování Panny Marie a svatého Tomáše, což potvrdil po dostavění kněžiště roku 1356 i papež Inocenc VI. Chrám byl zamýšlen jako pohřebiště moravských markrabat. Význam augustiniánského kláštera jej ochránil před zrušením za reforem císaře Josefa II., nicméně i tak se jej významně dotkly. Josef totiž nařídil (1783), aby augustiniáni opustili klášter u sv. Tomáše, který byl využit jako sídlo moravských politických úřadů (místodržitelství). Augustiniáni náhradou dostali budovy zrušeného kláštera cisterciaček Aula Sanctae Mariae na Starém Brně (foto 2) který založila královna-vdova Eliška Rejčka roku 1323. Tento Starobrněnský klášter (Mendlovo náměstí) dosud augustiniánům patří. Papež Jan Pavel II. udělil kostelu Nanebevzetí Panny Marie titul "bazilika minor" apoštolským breve z 6. 10. 1987. Současným opatem je Lukáš Evžen Martinec.

(foto 3 Skupinka učenců řádu sv. Augustina kolem opata C.Nappa sedícího s křížkem. J.G.Mendel nahoře třetí z leva drží v ruce kvetoucí fuchsii)


Soška anděla na studnici vody je formou štuky centrálním motivem v sále rezidence (čb foto). Dnes je do anděla nevkusně vkomponován svařovaný lustr, památka na nedávnou "Potěmkinovu estetickou školu". Pískovcová soška anděla s lasturkou, byla také do šedesátých let (kolektivizace) ve výklenku nad portálem, ale shodil ji maďar Anton Suňok, když lezl za kamarádkami po fasádě. Mnou vyhotovený model náhradní sošky dívky s lasturkou polévající symbolicky příchozí (barevné foto), čeká na opravu fasády, odstranění zlaté cedulky mylně nazývající rezidenci biskupskou a instalaci kamerového systému, tak aby se soška neztratila, stejně jako měděné parapety z dolní řady oken otočených do ulice. Pískovcová kartuše - erb augustiniánů visící dříve nad vjezdem do dvora byla v letech kolektivizace odsekána, odvezena a vyklopena z korby nákladního auta pravděpodobně na dvůr kláštera Minoritů v Brně, který sloužil, jako lapidárium pro vše kamenné na čem už nikomu nezáleželo. Prostory se dosud vyklízejí. Je málo pravděpodobné, že dožívající odpovědní pracovníci předají dostatečné podklady k dohledání svým současným poctivým nástupcům.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama