Dokument v přípravě
Rezidence
1996 - 2016

Hladový most

17. dubna 2014 v 14:20 | Pavel Foltýn |  Historie obce
Inspirací k tomuto článku je mi mostek, který všichni známe. Ač se dá na internetu najít zdánlivě vše, název "Hladový most" nenajdete. Proč je nazván mostek přes "Svodnicu," jak se také říká našemu potoku právě takto a pouze v Šardicích? Co můžeme vyčíst z nápisu: LP 1931 HLADOVÝ MOST RJ.


Jelikož ani kronika obce mostek nezmiňuje, lze usoudit vznik názvu podle robustního vzhledu mostku, který pojal mnoho stavebního materiálu, železa, cihel, malty a betonu. V takovém případě jeho název nejspíš vymyslel podepsaný stavitel, případně pomáhající parta, lopotící se s tím vším, co "Hladový most" nenasytně pohltil do útrob. Obdoba původu názvu může být v hladových zdech, jichž je nespočet. Kdo byl R.J.? To se v zápisech paní Sadílkové nepodařilo zjistit. Co se odehrálo v roce 1931? Kronika píše o období chudoby a krize, projevující se velkou nezaměstnaností. Pravděpodobné je tedy také odvození názvu mostku, podle období chudoby v uvedených letech, kdy nezaměstnaní spoluobčané se stejně jako dnes podíleli na obecně prospěšných akcích. Monogram je však jeden, zatímco na betonové patce ve školní zdi je více. Znění textu a hůře čitelných iniciál na betonové patce je: ZDE PRACOVALI NEZAMĚSTNANÍ VR. 1932 LJ. UM. PJ. OMJ. ŠM. ŠJ


Na meziválečné fotografii jsou zleva míchač malty pan Trávníček, uprostřed mistr zednický Josef Fokt (strýc mého dědečka) a pan Gregorovič zvaný Marten. Všichni ze Šardic.
S jistotou můžeme říct, že nám zhotovitelé staveb zanechali poselství o datu vzniku a poctivě provedenou práci, za kterou se nemusejí stydět, což stvrdili svými iniciály. Kéž je tomu tak i dnes. I nezaměstnaní se zvěčnili, byť jejich poselství za pár let již nikdo nepřečte.
Další fotografie přikládám k dokreslení představy o podobě obce a pracujících v meziválečném období. Jsou zde dělníci a kůň při stavbě školy, pohled na obec ze Špitálky 1932,dvůr s rezidencí a zahradou, stará škola, most opata M. Perschera u Velehradového, stavba Šlézarova domu, parní mašina ve dvoře, kostel s cibulovou bání.


Na závěr přidávám fotografie, kde i vezděný kmen a kachle pomohly v době nouze a chudoby dotáhnout dílo do konce. Staré poctivé cihly s cejchem výrobce se stávají dnes atraktivním dekorem. (Vše ze Šardic). Srdce je symbol augustiniánů a jednička číslo popisné augustiniánského dvora.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama