Dokument v přípravě
Rezidence
1996 - 2016

Šardická chasa

17. dubna 2014 v 11:32 | Pavel Foltýn |  Historie obce

Jindra a Ludva poznali svého otce Petra jen krátce před první světovou válkou, ze které se nevrátil. Petr byl krejčím a výborným muzikantem. Řemeslo i muzicírování na housle a cimbálek podědil po svém otci. Do rodné chaloupky se zatoužil podívat Ludva, asi v roce 1982. Přijel z Jindřichova Hradce a přišel s panem Jankůjem. Poslouchali jsme jeho vyprávění ve světnici chalůpky, spolu s mým dědečkem a otcem.

"Tady byla černá kuchyň s dýmákem a až později šporhýltek" . Vedle okna do dvorka visel obrázek Jana Husa. Pod nim byla postel stařečků přes kerů se dávala deska na kerej se stříhala látka a aj jedlo. V komoře se dalo spávat enom přes léto. Ve světnici jsme spali s rodičama stejně jako otec, když jich bylo osum dětí. Než otec odešel, zahrál nastrójený naposledy na husle, které naladěné pověsil ve světnici nad postelů. Jak otec narukoval, všecko štěstí nás opustilo. Psával lístky, plakali zme dyž neaký došel. Jedneho dňa zme se hráli s bratrem v uličce před chalůpků, kde mamka na břížku vyžínala trávu. Když jsme všecí pohlédli na pošťáka, co přicházal uličků, struny na otcových huslách naráz praskly. Zaleskly se nám všeckým oči, ani pohnůt jsme se nemohli, dyž pošták došel k nám s tůto zprávů, už mamka věděla, že se otec z války nevrátí."

Vdova po Petrovi se naučila řemeslo po muži a po odchodu dětí na schodku chalůpky trávila čas hraním na foukací harmoniku, co jí poradil čejčský doktor pro zahnání smutku. Písničky to byly tesklivé i připomínající jejího muže. Ke stáru Petrášku (jak se jí v Šardicích říkalo) doopatroval v Tasovicích syn Jindřich s manželkou. Jejím přáním bylo, aby lístky z války od Petra zůstaly uschovány na trámu v kuchyni v jeho rodné chalůpce v Šardicích. Podobenka Petra na pomníku padlých v 1. světové válce u fary přes čisté srdce však pro jiné smýšlení ke stejnému bohu není.
Příběh jsem vyprávěl v chalůpce panu Zemkovi. Petráška mu šila první lepší šaty a oblek, když šel na kyjovské gymnázium. Pan Zemek věděl o Petrově sestře Anděle, co se dobře vdala, když si ji v chalůpce krejčířa našel národopisný sběratel výšivek Jan Beránek, právě při vyhledávání tvůrců krojů. Při tom jak pan Zemek vypravoval, jsem si dělal poznámky, k nimž jsem se vrátil bohužel až po jeho smrti. Petrova sestra Anděla publikovala povídky Šardická chasa, které jsem dohledal. Napsal jsem o nich vnučkám "Petrášky", díky nimž jsem získal cenné informace a fotografie. Povídky a podklady k připravované publikaci, jsem poskytl ke zpracování národopisné malířce a sběratelce paní Olze Vlasákové, která k nim vytvořila kresby a část povídek publikovala v šesti číslech ročníku 2005 časopisu Malovaný kraj. Nyní tento soubor kompletuji pro grafické zpracování, s cílem vytvořit publikaci povídek doplněnou o dobové fotografie. Všechny povídky přepisuje do digitální podoby paní učitelka Eva Lysoňková, které pomáhají žáci osmých tříd ZŠ T.G.M. Šardice
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama