Dokument v přípravě
Rezidence
1996 - 2016

Šardické vinařství v minulosti I. část

17. dubna 2014 v 13:54 | Pavel Foltýn |  Historie obce
První vinice vznikly pod "Svobodnů horů" Hejdů, tedy na Staré hoře i Hrubém kopci. Multikulturní nálezy v mnoha horizontech i mince římské jsou důkazem bohatého obchodního styku a osídlení. Používání vína při bohoslužbách dokládá tradici pěstování datovanou k první písemné zmínce o obci roku 1286 a to zřízení kostela sv.Michaela v období držení Šardic Soběhrdem a posléze jeho synem Pardušem.


Doklad pěstování révy a významné výroby vína je dán již v symbolice středověkých pečetí obce, vyjádřené kmínkem se dvěma ovinutými pruty. Jasný podíl na značném rozšíření pěstování vína ve středověku mělo držení Šardic Augustiniánským řádem sídlícím v Brně.

Ke značnému rozvoji vinařství došlo i následným vznikem dalšího primátu - nejstaršího, prvního deskového statku markraběte Jana Jindřicha. Sám Moravský markrabě Jan Jindřich vydal vzorový "Horenský" viniční řád pro Moravu. Roku 1370 Markrabě Jan postupuje Hendlínovi z Hluku Šardickou rychtu, dvůr, právo sídlit v tamní tvrzi a vést správu vinných hor.

Šardičtí měli z vinařství největší prospěch. Víno bylo jakostnější než z vinic kolem Brna. Městská rada v Brně vydala nařízení o povinném zápisu vinic měšťanů do berních knih, aby z nich mohly být vybírány městské dávky. Ten, kdo dal vinici zapsat, mohl do Brna dovážet z venkova víno bez dalšího zdanění. Vinice nakonec pokryly všechna výhodná stanoviště na katastru obce. Vinicím a polím měšťanů z Brna se nejen u nás říká "Brněnky". Tyto názvy nesouvisí s cestou k Brnu. Měšťanům a přespolním držitelům obdělávala vinice najatá čeleď.


Ve významné klášterní obci Šardice, s Augustiniánským klášterním dvorem a tudíž silnou vazbou k řádu Sv. Augustina sídlícího v Brně, Hoře Sv.Klimenta, Boršovu a Novým Hvězdlicím, byla kvalita viničního hospodaření pod vrchním dozorem klášterního prokurátora, inspektora a purkrabího. Obřadní jakostní vína byla součástí mší a desátková na osvěžení. Stolní vína pochvaloval i proslulý lékař J.F.Heroldt z Todtenfelsu. Augustiniánským klášterním sklepem procházel i např. převor Bartoloměj Frigidius, převor Jeroným, převor Barnabeus. Vinice v hoře Kamenné byly založeny převorem Augustinem Clementisem r.1575. Společenský vzestup obyvatel ovlivnil i nově zřízený svobodný dvůr v držbě rytířské šlechty založen Mikulášem hubkou z Utěšenic, který byl později povýšen do vladyckého stavu s oprávněním užívat šlechtický přídomek. Největším odběratelem vína byla samotná vrchnost. Občas mladým vínem spláceli hospodáři půjčené obilí a peníze. Vrchnost si tato vína školila, ta pak v brněnských sklepích vyzrála. Sám prelát Hufnagel a opat Pertscher je vysoko hodnotili. Kvalitní vína se vyrábí v Šardicích dodnes, ale o tom příště.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama