Dokument v přípravě
Rezidence
1996 - 2016

Spiritualita symboliky časové spirály

17. dubna 2014 v 11:41 | Pavel Foltýn |  Systémové zprávy
Energii stromu v růstu sledovaly všechny kultury. Ztotožňování se stromem a vazby s přírodou byly přirozené. Památný dominantní strom dával plody, stal se symbolem lokality, byl uctíván, konaly se pod ním obřady, obětní rituály, kmenová setkání. Posvátné lesy ukrývaly věřící v transcendenci přírody. Symbol niterného citového pouta mezi člověkem a stromem, bylo semínko či plod. Semínko se kladlo nebožtíkovi pod jazyk. Klíčí a stává se z něj strom, který svými kořeny obepíná mrtvé tělo a zemřelý člověk se tak stává součástí rostoucího stromu. Strom je jeden ze způsobů projevů bohů. Nadčasový symbol stromu se objevuje ve výtvarném umění masově od Adama a Evy, jejichž jabloň dodnes roste při soutoku Tigridu s Eufratem. Japonci omezení prostorem prahnoucí po vlastním stromu, miniaturní bonsaje - opak gigantických sekvojí, povýšili na umění. S jarem energie proudící kmenem dává sílu. Zelení mužové jsou oním stromem, víly ovinuté břečťanem vánkem i jiskřivým plamínkem v hloubce nedotčených lesních temnot.Námět pro kompozici obrazů nebo plastik do kaple rezidence jež jsem přednesl na vernisáži 3.10.2003 při příležitosti "Dnů otevřených dveří rezidence" akce podporující důstojný osud objektu.

Střed / kmen / osoba / Strom stojí uprostřed pomyslného kruhu jehož obvod tvoří koruna. S vycházejícími paprsky slunce se hřeje první vrchol koruny a poslední země z níž roste.

Východ / Na jarní kmen stromu padá stín matky s dítětem v náručí, stojící na kruhu v orientaci východní. Matka hladí dítě po zádech a nevědomky při tom pohledem směřuje dolů pod kmen na zem pokrytou okvětními lístky i ke kořenům stromu. Dítě jenž se jakoby dívá matce přes rameno směrem ke slunci, má díky tomuto jevu, zář z vycházejícího slunce kolem hlavičky. Do tváře mu nevidíme, možná dříme v blaženém hřejivém pocitu klidu a bezpečí.

Jih / Létem oděná dívka jako kmínek s věnečkem ve vlasech stojící na pomyslném kruhu v pozici jižní, svírá v dlaních lasturu s vodou. Svým pronikavým, důvěřivým pohledem směřuje přímo před sebe, na kůru mohutného kmene stromu. Do tvých očí.

Západ / Muž ochránce šlehán podzimním větrem stojící na pomyslném kruhu v pozici západní, třímá v rukou sazenici mladého stromku jehož kořeny se dotýkají spadlého listí. Vrcholek mladého stromku je stočen jako berla učenců. Zkoumavý pohled muže směřuje hluboko do koruny stromu, na větve a plody.

Sever / Syn držící v náručí zesláblou matku stojí na pomyslném kruhu v pozici severní. Jeho pohled směřuje do tváře matky, ta však upřeně pozoruje letící listí a mraky nad korunou stromu osvětlené brzkým zapadajícím sluncem.

Dodatek autora: Mnohé z vizí, které si dáváme za cíl se z pochopitelných důvodů nesplní, což však nebere energii k dosažení snažších cílů. V době, kdy jsem poprvé vyslovil návrh výtvarného pojetí kaple, byl ještě na stropě a klenbě patrný dekor původní fresky táhnoucí se až k pilířům s imitací mramoru. To jsem ještě netušil, že prostor bude kuchyňkou a skladem. Naštěstí nakrátko. Angažoval jsem se tedy víc do podkladů a obhajoby dotací určených k původní podobě kaple a kabinetu opata. Už to bylo na dosah, ale nevydařilo se to. Nejen po tomto "úderu do zad" obtížně hledám energii na dosažení ostatních cílů, které souvisí s realizací a popularizací expozice v rezidenci, jíž jsem autorem.

Článek je doplněn o ilustrační fota.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 MAPLE MAPLE | Web | 8. září 2016 v 17:10 | Reagovat

sim půjčka ostrava :-|

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama