Dokument v přípravě
Rezidence
1996 - 2016

1286 - 2016 výročí první písemné zmínky o obci Šardice

1. ledna 2017 v 13:37 | Pavel Foltýn |  Historie obce

Roku 1286 dne 6. února je uváděna první písemná zmínka o obci Šardice listinou (obr.1), v níž olomoucký biskup Dětřich urovnává spor kostela mistřínského se šardickým. Listina je psána v latině a její znění je uvedeno v kronice obce 700 let Šardic (1986 R. Hurt, O. Mika) na str.162.Díky stránkám MONASTERIUM je mnoho digitalizovaných listin dostupných na internetu. Tak je tomu i s listinami, jež se týkají Šardic a některé z nich jsem vybral k prohlédnutí. V Moravském zemském archivu v Brně je uložen fond Cisterciáci Velehrad (E7), jehož součástí je kopiář sign. G191 z počátku 15. Století, kam si klášterníci zapisovali starší listiny.

Listinu z roku 1286 lze otevřít zde:


První písemná zmínka o obci byla sepsána za vlády krále Václava II. (obr.2). V tu dobu však byl pro maloletost zastupován. Česká zem byla zchudlá a Morava pustošena. Už v roce 1290 navštívil Hodonín, kde se na hradě sešel radit s uherským králem Ondřejem, jak spravovat své říše. Na hodonínském hradě také přijal v roce 1301 deputaci uherské šlechty vedenou Matúšem Trenčanským palatinem uherským, která mu nabídla po vymření rodu Arpádovců uherskou královskou korunu. Nejznámější českou minci (obr 3) Pražský groš nechal razit od roku 1300 právě Václav II. Ražbu mince podnítil nález bohatých stříbrných ložisek v Kutné Hoře a hospodářský rozvoj země, která počala patřit k nejvyspělejším v Evropě.Roku 1350 vznikl v Brně z rozhodnutí moravského markraběte Jana Jindřicha (obr.4) Augustiniánský klášter a v jeho kostele Zvěstování Panny Marie a sv. Tomáše, vznikla hrobka moravských markrabat.

Roku 1370 Jan Jindřich, markrabě moravský, propůjčuje Hendlinovi z Hluku rychtu a jiná práva v Šardicích k doživotnímu užívání. (kronika obce.str.164)


Roku 1412 byla sepsána nájemní smlouva mezi klášterem sv.Tomáše a Vlčkem i Dorotou z Medlovic o dvůr a tvrz v Šardicích ( kronika str. 165 ) Malé obrázky jsou podoby názvu obce, psané na

pergamenech opatřených pečetěmi.


30. duben 1412 Úmluva augustiniánů z kláštera sv. Tomáše a cisterciaček tišnovských o společném užívání rybníka (jezera) v Šardicích. O jezero Šardické:Dne 23.3.1419 markrabě moravský, král uherský a císař německý Zikmund (obr. 5) v Hodoníně v domě rychtáře Petra, zvaného Ctibora, či na hodonínském hradě se účastnil narovnání sporu mezi klášterem sv. Tomáše a hodonínskými měšťany, kteří šardickým chtěli překazit vaření piva. Vilém z Perštejna za svědectví klášterního purkrabí Jana rozhodl, že v tomto šardickým nemá býti bráněno. 28.října 1420 Zikmund, král český, dává Šardice v zástavu Janu Svinkovi z Úsova za 204 kopy grošů českých:


1. únor 1460 Král Jiří z Poděbrad potvrzuje výsady kláštera sv. Tomáše, zvláště právo výčepu vína:


18. dubna 1466 král Jiří z Poděbrad nařizuje, aby se zase jezdilo po "Čejetické" silnici, která vede z Rakous přes Šardice ke Kyjovu.


Mýtnému v Šardicích:

.

Obr.2,5,6Ilustrovala paní Jiřina Lockerová do publikace Panovníci českých zemí nakladatelství Fragment. Paní Jiřina Lockerová pobývala v roce 2014 v Šardicích. Spolu s Putujícími ochutnali zdejší vína, navštívili přednášku v rezidenci a prošli se mnou historické lokality Šardic, v jejichž výzkumu pokračuji a výsledky tak snad "po volbách 2018" obohatí expozici. Obr.7 Hypotetická rekonstrukce tvrziště období vrcholného středověku na Hrubém kopci v Šardicích od Ing.PavlaŠimečka (více v článku "Hypotetické rekonstrukce") Historický výzkum, tvorba databáze pamětihodností a expozičních témat nejsou dle úspěšně dotovaného projektu podporovány OÚ Šardice.

PANOVNÍCI ČESKÝCH ZEMÍ - NAKLADATELSTVÍ FRAGMENT

ŠARDICE 700 LET OBCE - R.HURT, O.MIKA 1986

DATABÁZE PAMĚTIHODNOSTÍ - PAVEL FOLTÝN
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama