Dokument v přípravě
Rezidence
1996 - 2016

Panoramata dříve a nyní

1. ledna 2017 v 12:00 | Pavel Foltýn |  Historie obce


První dva snímky neznámého autora zachycují podobu centra obce začátkem dvacátého století. Na ne příliš kvalitních záběrech jsou patrné dominanty: kostel, fara s farskou zahradou, zájezdní hostinec se školou, dvůr s šopou a rezidence. Na třetím snímku pořízeném z "Kosteliska" je za kapličkou "Padělák" se silnicí ke Kyjovu a na pravo druhá Fronkova cementárna s výrobou střešní krytiny. Čtvrté foto jehož autorem je Otakar Mika, zachycuje centrum obce v sedmdesátých letech, což je patrné zástavbou v bývalé zahradě rezidence. Další fotka téhož autora ukazuje pohled z pole na Kostelisku směrem ke Strážovskému kopci. Z fotografického kroužku vedeného v roce 1980 panem Otakarem Mikou si pamatuji mimo jiné postup při zhotovení spojovaných panoramatických fotografií a základní podmínku 50 mm ohniskové vzdálenosti, umožňující expozici bez okrajových deformačních vad, znemožňujících snímky panoramat nadpojovat. Nabyté zkušenosti jsem později sám předával ve fotografickém kroužku, který jsem vedl na domově mládeže v Brně. Pana Miku jsem navštívil na jeho žádost několikrát v roce 1996, kdy mu jeho zdraví nedovolovalo se podívat na první expozici, kterou jsem uskutečnil v rezidenci. Také jeho myšlenka dlouhé roky směřovala k soustředění pamětihodností obce v rezidenci . Svou kartotéku snímků věnoval k těmto účelům. Práci na tvorbě databáze pamětihodností jsem byl nucen radikálně omezit, ale věřím, že při změně ideově politického klimatu po volbách 2018 budu moci pokračovat. Současná digitální fotografická technika umožňuje zpracování panoramat přímo v aparátu. Díky tomu jsem mohl vytvořit spoustu záběrů pro propagaci expozice a panoramata s popisem vrcholů horizontu do rozpracované moderní turistické mapy (viz článek Šardice na nerealizovaných mapách).


Z rozpracované mapy zveřejňuji dvě ukázky. Severovýchodní panorama sedla mezi Ždánským lesem a Chřiby s popisem dominantních vrcholů fotografované od Hájku a východní panorama Malých karpat, připravované pro všechny, kteří se rádi na toulkách kochají pohledem do daleké krajiny. Projekt není podporován OU Šardice.


"Rozhlédáme se rodnou krajinou" si nadepsal pan Jan Zemek ke kresbičce 360° panoramatu "Pěkného rozhledu z naší půlky z trati Chodníkové čtvrtě". Jelikož je kresbička orientována jihozápadním směrem k Vrbickému kostelíku připojuji níže dokreslující foto i s Palavou. Kamarády Otakara Miku (vlevo s fotobrašnou) a Jana Zemka není třeba starší generaci představovat. Ti mladší však už nevědí o co se zasloužili. I na to v databázi pamětihodností pamatuji.


Olejomalbu "Panorama Šardic" Martina Formana na rozměrném plátně kterou jsem inicioval, pomohl realizovat a záměrně vybral místo úhlu pohledu z kultovního neolitického rondelu, jsem umístnil v expozici v rezidenci. Dominantou obrazu, jemuž dosud chybí rám, je zastavěné údolí v hřejivém srpnovém světle, v pozadí se Svobodnou horou, zvanou též Starou horou či Hejdou. Opačným pohledem údolím Šardic je fotografie Otakara Miky z návrší za Žlíbkem (viz níže). Ostrožna Hrubého kopce není ještě zalesněna, pole hospodářů nejsou zcelena a v dálce je mírně vidět komín i sklářská huť v Dubňanech.


Fotografie augustiniánského dvora a sklepu od Otakara Miky z počátku osmdesátých let zachytila pozůstatek sadu na "Špitálce" za dvorem. V pravo dole je rozestavěný "obchodňák".


Historický výzkum a tvorba databáze pamětihodností nejsou podporovány OU Šardice.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama