Dokument v přípravě
Rezidence
1996 - 2016

Šardice na starých mapách

1. ledna 2017 v 13:01 | Pavel Foltýn |  Historie obce

První mapa Moravy Pavla Fabricia vydaná r. 1569 (foto1) a její z mnoha následných derivátů např. D.Custose z r.1627 (foto2) zachycují výškové rozdíly krajiny pomocí pahorkové manýry. Dále jsou vyznačeny hlavní toky řek, některé lesy, města hrazená i nehrazená, městečka panská se zámky, tvrze, kláštery a větší vesnice. Šardice psány Scheretitz, mají ikonku významného městečka s mýtní povinností. Značné nepřesnosti (např. Dubňany jsou od Šardic stejně vzdálené jako Hustopeče) se dalším překreslováním rytin bez kontroly v terénu jenom zhoršovaly.
Druhá významná mapa Moravy a to od Jana Amose Komenského z roku 1627 (foto 3) je vytvořena s větší péčí a vážností. Patrná změna v našem okolí je zakreslením Kobylského a Čejčského jezera a vyznačením vinic, které se používá dodnes. Také Komenského mapa má mnoho verzí kopií (derivátů) rytců, kterým sloužila jako předloha.
Stierova mapa Uher z roku 1684 (foto 4) v jejíž okrajové části najdeme i Šardice (Serediz) patří také mezi ty zajímavé i když v naší končině nepřesné.
Jan Kryštov Muller vydal roku 1716 mapu Moravy znařízení císaře Josefa I. Přestože mu bylo poskytnuto přes vrchnost a úřady mnoho místních vůdců s přístupem pokud možno na všechna významná obydlená a opevněná místa, dopustil se v případě Šardicka omylu, ve změně toku Trkmanky, kterou napojil na svodnici tekoucí od Charvátek. Věrohodně však zachytil Šardické jezero táhnoucí se od Hovoran i rybníky Mokroňovský a Jarohněvický. Vyznačena je také hranice krajů Brněnského a Hradišťského šrafováním mezi Šardicemi a Mistřínem. Ze záznamů Mullera a nových vojenských měření čerpal také Jan Venut, jehož mapa byla otištěna v knize Topografie Moravy F.J.Schwoye, kterou můžete vidět ve vitríně expozice v rezidenci (foto 5).
Jaegerova mapa z roku 1787 (foto 6) má Šardice poněkud kuriózně - bez názvu a s"veletokem" tekoucím od Ždánic. Je zde velmi výrazná "Svobodná hora" (327 m.n.m.) na pomezí katastru Šardic a Nenkovic. Jak k nepřesnostem mohlo dojít, když už byla vypracována kvalitní podrobná mapa tzv. I. vojenské mapování z roku 1764-1783 (foto7) je mi záhadou.
Stručnost tohoto článku je záměrná, jelikož šíře tématu je pro pestrost verzí starých map obtížně uchopitelná. Spíše chci čtenáře motivovat k jejich vlastnímu objevování na stránkách, z nichž jsem čerpal.

Opravdu kvalitní mapy si na internetu prohlédnete, když zadáte zdroj:
-Mollova mapová sbírka (MORAVSKÁ ZEMSKÁ KNIHOVNA)
-OLDMAPS.GEOLAB.CZ (VOJENSKÉ MAPOVÁNÍ)
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama